Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Imposibilitate predare permis de conducere suspendat ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Imposibilitate predare permis de conducere suspendat 90 de zile în termen de 5 zile: nu sunt în țară și nu revin în viitorul apropiat. Ce este recomandat să fac, cum să procedez?

Buna ziua,
Au primit parintii un pv prin care mi se suspenda permisul pentru 90 zile (pt viteza) si se mentioneaza pe instiintare ca trebuie sa predau permisul in termen de 5 zile. Problema este ca eu nu sunt in tara si nu revin in viitorul apropiat.
Ce este recomandat sa fac ? As putea sa dau o declaratie la un notar din haga sa spun ca nu sunt in tara si nu intentionez sa revin si sa o trimit pe mail ? Sau...?

Multumesc
Manuela Rășină, administrator
Pe instiintare scrie ca se suspenda pe o perioada de 90 zile incepand cu data de 8.03. Si cu pixul scrie sa aduc permisul in 5 zile.
Eu n as avea nevoie de permis in tara, insa desi pe diverse forumuri se scrie ca “afara poti sa conduci” - nu cred ca sanctiunea nu se aplica si in afara..
Am 2 optiuni : fac un efort si ma duc sa dau testul (si trimit permisul prin dhl astfel incat sa ajunga in termen si l recuperez teoretic in 30 zile de la predare sau in 60 daca se reduce perioada cu 30 zile (nu La 30 zile).
Sau - nu l predau, fac dovada ca nu sunt in tara si.. astept 90 zile sau 120 (ca am inteles ca se prelungeste cu 30 zile daca nu l predai).
xenter22, utilizator
Suspendarea a inceput cu data de 8 martie 2019. Cum permisul nu a fost predat in cele 5 zile te-ai ales cu un spor de 30 de zile. In total ai dreptul de a conduce autovehicule suspendat pe o perioada de 120 zile.
Legal nu poti sa conduci nici in alta tara, mai ales daca esti implicat in evenimente rutiere, te vor verifica si te vei alege cu dosar penal.
Cand ajungi in tara dupa cele 120 de zile sa te duci la politie sa verifici care e situatia cu dreptul tau de a conduce, e posibil sa fie tot suspendat si trebuie sa faci o solicitare pentru a fi iar valid in baza de date a politiei.
Daca nu predai permisul in cele 5 zile nu cred ca mai poti da testul, oricum e posibil ca politia sa considere ca nu ai avut un motiv justificat pentru nepredare si sa ramai cu bonusul de 30 de zile, pentru acest bonus vei primii o alta instiintare.
Daca dau examen 13 din 15 - se reduce cu 30 zile sau il iau dupa 30 zile ?
Il iei dupa 30 de zile dar vezi ca sunt niste conditii pe care trebuie sa le indeplinesti pentru a beneficia de aceasta reducere.
Ar fi ok daca este asa. Vineri ma duc si l depun, dau examen si il recuperez peste 30 zile... insa “unii” spun ca se reduce perioada cu 30 zile (din total 90) - esti sigur ca se poate lua dupa 30 zile ?
Mersi !
Ps: stiu de celelalte conditii (pare ca ma incadrez)