avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 764 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Imposibilitate predare permis de conducere suspendat ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Imposibilitate predare permis de conducere suspendat 90 de zile în termen de 5 zile: nu sunt în țară și nu revin în viitorul apropiat. Ce este recomandat să fac, cum să procedez?

Buna ziua,
Au primit parintii un pv prin care mi se suspenda permisul pentru 90 zile (pt viteza) si se mentioneaza pe instiintare ca trebuie sa predau permisul in termen de 5 zile. Problema este ca eu nu sunt in tara si nu revin in viitorul apropiat.
Ce este recomandat sa fac ? As putea sa dau o declaratie la un notar din haga sa spun ca nu sunt in tara si nu intentionez sa revin si sa o trimit pe mail ? Sau...?

Multumesc
Ultima modificare: Marți, 12 Martie 2019
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: lungdan , utilizator 15:56, 13 Martie 2019
Dacă ataci PV cu plângere contravenţională la Judecătoria de la locul săvârşirii faptei , până la soluționarea acelei plângeri, se suspendă executarea PV, deci până la rămânerea definitivă a hotărârii nu se calculează suspendarea, nu ai obligaţia de predare a permisului.
Pe nine ma intereseaza sa reduc oerioada la 30 zile si daca duc permisul cu o mica intarziere daca pierd acest drept - de a reduce perioada de suspendare la 30 zile prin sustinerea (admiterea) examenului 13 din 15.
Daca duc procesul la judecatorie nu fac decat sa aman suspendarea si probabil ca pierd si dreptul de reducere a duratei (de la 99 la 30 zile)
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Da, se amana, dar si in caz de pierdere a procesului aveti dreptul de reducere de la 90 de zile la 30 de zile (daca indepliniti conditiile+treceti testul)
Nepredarea permisului in termen se soldeaza cu o sanctiune suplimentara de inca 30 de zile de suspendare!
Care termen? Legea prevede ca termenul de 5 zile decurge de la data primirii instiintarii scrise. Pai daca omul e in strainatate el inca nu a primit nicio instiintare scrisa. Urmeaza sa ia act de instiintare abia cand se reintoarce acasa. Politia cu ce dovedeste ca adresantul a intrat in posesia instiintarii, atata timp cat acesta se afla fizic inafara tarii?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Nerespectarea contraventiei rutiere florinpopa35 florinpopa35 Buna ziua. Va rog sa-mi raspundeti si mie. In martie 2014 am fost oprit si depistat cu alcoolemie 0.23 in aer respirat.In acel moment imi schimbam permisul ... (vezi toată discuția)
Incepere suspendare carnet conducere ionut simion ionut simion Buna ziua, Va rog sa ma ajutati sa inteleg mai bine cand incepe perioada de suspendare a valabilitatii carnetului de conducere. Deci sentinta definitiva, ... (vezi toată discuția)
Suspendare dupa contestatie the_power_25xxxx the_power_25xxxx in data de 21/09/2009 mi-a fost retinut permisul pentru depasirea vitezei legale. am facut contestatie si mi-am recuperat permisul in baza certificatului de ... (vezi toată discuția)