Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Imposibilitate predare permis de conducere suspendat ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Imposibilitate predare permis de conducere suspendat 90 de zile în termen de 5 zile: nu sunt în țară și nu revin în viitorul apropiat. Ce este recomandat să fac, cum să procedez?

Buna ziua,
Au primit parintii un pv prin care mi se suspenda permisul pentru 90 zile (pt viteza) si se mentioneaza pe instiintare ca trebuie sa predau permisul in termen de 5 zile. Problema este ca eu nu sunt in tara si nu revin in viitorul apropiat.
Ce este recomandat sa fac ? As putea sa dau o declaratie la un notar din haga sa spun ca nu sunt in tara si nu intentionez sa revin si sa o trimit pe mail ? Sau...?

Multumesc
Manuela Rășină, administrator
Poate au suspendare de 60 de zile si din acest motiv zic ca se reduce cu 30 zile. De la 90 se reduce perioada la 30 de zile.
Problema in cazul tau e majorarea de la 90 la 120 zile. Asa cum am zis si mai sus daca nu ai predat permisul in 5 zile perioada se majoreaza si nu mai poti beneficia de reducere.
8 martie a fost ieri. Asta este data de pe plic, nu au trecut inca cele 5 zile... sper ca e vorba de zile lucratoare. Vinerea viitoare ajung in tara (pe 15), ma duc direct la politie si l depun. practic ma incadrez la limita, pot sa le arat biletul de avion (sa l depun eventual odata cu permisu, pot sa arat tranzactii din ultima perioada facute in afara tarii...).

O intrebare: peste tot se precizeaza ca pentru sustinerea examenului de redobandire trebuie sa t prezinti cu dovada, insa eu nu am nici o dovada, nu m a oprit nimeni, mi a venit prin posta pv ul si instiintarea. In aceasta situatie am dreptul sa sustin examenul prin care pot sa reduc perioada ? Mentionez ca pv ul este pentru viteza 110 km/h in data de 20 dec, iar pv ul a venit pe 8 martie (acasa)... o sa merg sa predau permisul vinerea viitoare (ca nu sunt in tara -
Nu știu despre ce dovada ați citit și unde, singura dovada este copia PV. Mai ciudat însă e altceva, cum de v-a venit PV de contravenție acasă fără sa fi fost oprit și identificat? De obicei, dacă făptașul nu e identificat, se trimite o invitație proprietarului mașinii filmate de radar, pentru a declara cine a condus autovehiculul în data și la ora respectiva. Daca nu se declara un vinovat, proprietarul este sancționat doar pentru nedeclarare. Cu amenda.

De obicei cand ti se ia permisul iti dau dovada, probabil despre acea dovada este vorba..
Asa s a intamplat, a venit la firma si firma m a intrebat pe mine si eu am declarat ca am condus eu - puteam sa bag mana in foc ca nu am cum sa ma incadrez la suspendare de carnet (:50 peste limita, altfel sincer gaseam un conducator de ocazie sa i sacrific permisul)..
asta este, nu ma complic cu procese ca sansele sunt mici.. daca ma incadrez sa dau examen sa l iau in 30 zile este ok.
xenter22, utilizator