Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... contracte cu furnizori.
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

contracte cu furnizori.

Buna ziua. doresc sa intreb daca in cadrul unei asociatii de proprietari dupa obtinerea avizului de la furnizor pentru infintarea asociatiei de proprietari si dupa obtinerea incheierii date de instanta asociatia de proprietari refuza sa reinoiasca contractul cu furnizorul cel mai probabil din cauza unor facturi neachitate de catre fosta asociatie de locatari,iar in prezent asociatia functioneaza in baza unui contract incheiat de catre vechea asociatie de locatari din anul 2010 si pana in prezent.Personalitatea a dobandit-o in anul 2011iar o alta intrebare ar fi care este diferenta intre asociatia de locatari si cea de proprietari doar faptul ca deti o stampila si un cod de identificare fiscala si alte cateva facilitati fiscale si juridice.In mod categoric asociatia de proprietari nu a dorit sa preia creanta de la furnizor de la asociatia de locatari.dar aceasta creanta a generat penalitati restantieri sau poate delapiladori nu stiu,dar ceea ce stiu este faptul ca fara sa existe un acord de preluare a acestui debit sau un protocol pentru plata esalonata a debitului ,asociatia de proprietari a inscris ipoteci legale unor presupusi restantieri si este normal sa procedeze in acest fel deoarece la inscriere nu sunt obligati sa dovedeasca debitul decat in baza listelor de plata sa calculeze penalitati etc.mai mult sa initieze actiuni in instanta pe care le-au lasat in nelucrare fiind declarate perimate de catre instanta
1-Pentru corecta si completa dv informare studiati atent disp l nr 196/2018
2-Infiintarea asociatiei de proprietari nu este conditionata de avizul furnizorilor de utilitati/servicii,fiind dispusa de catre judecatoria teritoriala
3-Diferenta intre asociatia de locatari si acea de proprietari o constituie in principal temeiul legal de infiintare
Asociatia de locatari a fost infiintata in temeiul disp L nr 114/1996 si HG nr 400 iar asociatiile de proprietari au fost infiintate in temeiul disp L nr 230/2007 ,HG nr 1588/2007 care au fost abrogate prin intrarea in vigoare a disp L nr 196/2018 care impune regului si oblkigatii noi in sarcina echipei manageriale a asociatieid e proprietari
4-Perimarea este masura dispusa de catre legiuitor in cazul in care creditorul in intervbal de 6 luni nu sustine cererea
Chiar daca a intervenit termenul de primare,creditorul=asociatia de proprietari are dreptul legal sa promoveze actiune recuperare sume cu titlu de restanta pentru sumele acumulate in ultimii 3 ani
Pentru sumele mai vechi de 3 ani ,opereaza termenul de prescriptie
Buna ziua.Va multumesc pentru raspuns care este competent ,dar vreau sa mai adaug doua aspecte care nu le inteleg si anume .Exista o suma garantata pentru care sa inscris prpivilegiul care nu poate fi identificata mai concret in listele de plata depuse la inscrierea privilegiului suma garantata a fost stabilita de la inceputul si pana la sfarsitul listelor depuse,iar in perioada anterioara acestor liste chitantele de plata pe care le detin nu arata consemnarea vreunei restante.Al doilea aspect pe care nu il inteleg este faptul ca din anul 2012 si pana in prezent tot astept ca asociatia sa ma actioneze in judecata asta in masura in care ar putea sa justifice inscrierea privilegiului prin acte justificativ contabile