Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Firma de asigurări mă despăgubește cu o sumă ...
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Firma de asigurări mă despăgubește cu o sumă mică pentru daună totală. Ce e de făcut?

firma de asigurari,constat dauna totala si despagubirea este mica .
Manuela Rășină, administrator
La o analiză superficială a modului de producere a accidentului, așa cum a procedat constatatorul de la societatea de asigurare, accidentul s-a produs datorită nepăstrării de către Dvs. a unei distanțe corespunzătoare față de autovehiculul din față. În acest caz refuzul plății despăgubirii are o justificare.
La o analiză aprofundată rezultă că este vorba, de fapt, de o neacordare de prioritate de către conducătorul celuilalt autovehicul. În acest caz refuzul plății este nejustificat.
Rezolvarea litigiului impune acționarea asiguratorului în judecată. În susținerea motivelor cererii de chemare în judecată este indicat să atașați un raport de expertiză din care rezultă modul real de producere a accidentului.
ing. ioan Ciobanu