Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Sora mea, care este în Franța, vrea să treacă pe ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Sora mea, care este în Franța, vrea să treacă pe numele meu partea ei de casă. Ce trebuie să facă?

Buna ziua, imi puteti spune va rog , daca sora mea este in franta si vrea sa treaca parte ei de casa pe numele meu, dar nu poate veni acasa, ce anume trebuie sa faca. Are de facut o procura sau ceva de genul de la consulat . Mi-o trimite mie, iar eu merg aici la notar......? Va multumesc!
Manuela Rășină, administrator
Sora dvs sa mearga la Consulat si sa faca o procura prin care imputerniceste o alta persoana (nu dvs), sa va doneze partea ei din imobilul respectiv.
Dupa ce obtine procura, v-o trimite in original si o depuneti la biroul notarial unde se va incheia contractul de donatie, impreuna cu restul documentelor.
Va multumesc!
Transmiteti surorii dvs link-ul urmator:
[ link extern ]
Aceste servicii sunt disponibile in toate consulatele Ro din Fr, nu numai la ambasada de la Paris.