Forum Discuţii juridice Achiziţii publice 5 proiecte, 5 bugete, acelasi produs
Discuție deschisă în Achiziţii publice

5 proiecte, 5 bugete, acelasi produs

Fiti amabili, as dori o clarificare:

O autoritate contractanta a obtinut 5 proiecte pe fonduri structurale, cu 5 bugete (fiecare proiect cu bugetul lui) si pentru fiecare proiect se face o achizitie de acelasi produs (cod CPV).
Intrebarea mea era: fiecare proiect si buget cu achizitia lui (cerere de oferta) sau nu?
S-a facut cerere de oferta la fiecare proiect, chiar daca este acelasi tip de produs. ... Dupa parerea mea, nu cred ca trebuia sa se faca licitatie. Adica sa fac licitatie pentru acelasi produs x 5 care ar fi depasit 15 000 euro . S-a facut cerere de oferta pentru fiecare proiect in parte, din bugetul fiecarui proiect in parte.

Va rog sa imi indicati si baza legala ...in ordonanta 34/2006 nu apare asa ceva si nici in 925....

Multumesc mult!!!
Situatii cu 400 de proiecte ale aceleiasi autoritati contractante nu stiu, dar printr-un exemplu concret cu in jur de 200 de proiecte am trecut. Sumele au fost cumulate la nivel de autoritate contractanta si s-au aplicat procedurile de achizitie publica asa cum am descris mai sus.
Multumesc mult de tot! O saptamana usoara va doresc!