Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Termen
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Termen

Bună ziua,spuneti-mi va rog cum se calculează termenele de depunere in instanța ale documentelor ,ca zile lucrătoare sau calendaristice.Spre exemplu am de depus o cerere de reexaminare care spune instanța sa o depun in 5 zile de la primirea hotararii. Nu stiu daca zile lucrătoare sau calendaristice.Multumesc frumos.
Bună ziua,

Calendaristice pe zile libere. Dacă ultima zi e nelucrătoare atunci termenul se prelungește până în următoarea zi lucrătoare.

Exemplu: dacă dvs. ați primit azi cererea și aveți 5 zile atunci calculați 5 zile începând de mîine și puteți depune maxim în ziua 5. Ați primit luni, termenul începe marți și se termină sâmbătă, zi nelucrătoare, deci se prelungește până luni. Dacă primiți joi, termenul începe vineri, se termină marți, zi lucrătoare, nu se prelungește.

Succes,
Multumesc frumos.