Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... camere de supraveghere
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

camere de supraveghere

Buna ziua.

In blocul in care locuiesc sunt montate mai multe camere de supraveghere. Tot procesul a fost unu legal, asociatia si-a dat acordul pentru asta. Problema apare in momentul in care una dintre camerele de supraveghere este orientata spre boxa pe care o detin. In momentul in care usa de la boxa este deschisa tot interiorul se poate vedea pe camera.
Este legal acest lucru?

Multumesc!
Buna ziua,

@Adam Grecu
Am pus o intrebare simpla si doar vreau sa stiu ce spune legea in astfel de situatii. Pana la urma, boxa este o proprietate privata si nu vreau sa apelez la ocolisuri precum perdeaua in dreptul usii. Nu mi se pare normal sa mi se vada in incapere fie ca este vorba de apartament sau boxa, indiferent de lucrurile pe care le detin acolo.
Prin faptul ca apelati la cuvinte precum: "cramponati", "Asat-i treaba, la noi la romani.", "perdea in dreptul usii" deja imi spune multe despre atitudinea si gandirea dumneavoastra. Probabil o sa va ignor orice raspuns.

O zi buna!
Ignorare placuta!
Gasiti informatii utile legate de legislatie aici:
www.avocatnet.ro/forum/discu...
Sunt aplicabile prevederile art. 71 alin. (1) și (2) din Noul Cod civil:
-Art. 71 Dreptul la viaţa privată
(1) Orice persoană are dreptul la respectarea vieţii sale private.
(2) Nimeni nu poate fi supus vreunor imixtiuni în viaţa intimă, personală sau de familie, nici în domiciliul, reşedinţa sau corespondenţa sa, fără consimţământul său ori fără respectarea limitelor prevăzute la art. 75.
Multumesc mult!