avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1644 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... vreau sa ma ajutati
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

vreau sa ma ajutati

am lucrat din2012 pana azi la yazaki caracal.azi miau desfacut contractul de munca..in seara zilei de 11.02.2019 ma chemat seful meu ierarhic sa incarc un camion cu stivuitorul,la ultima manevra de dat innapoi am lovit un muncitor provocandui o rana la picior.am spus ca nu a avut stivuitorul oglinda retrovizoare,fapt constatat si de ei.pentru aceasta abatere miau dat mustrare,vazand ca nu pot sa ma dea afara miau dat alta convocare..dupa ce lam lovit pe coleg,soferul camionului ma rugat sal ridic sa lase copertina jos,,cu toate ca leam spus ca fiind in stare de soc nu miam mai dat seama,miau desfacut contractul de munca..mentionez ca in fisa postului si in contractul de munca nu am atributia stivuitorist,si in convocare si in decizia de desgfacere a contractului de munca scrie ca nu miam desfasurat atributia de servici corespunzator cu stivuitorul cu toate ca tot ei scrie ca functia mea erea manipulant marfa,de asemenea mentionez ca niciodata nu miau dat vreun leu pentru activitatea stivuitorist,,cand am intrebat seful meu mia zis ca in bugetul fabricii nu este prvazut activitatea stivuitorist,,mentionez ca in acest moment lucreaza fara autorizatie iscir,eu fiind si cu un coleg singurii care avem autorizatie iscir
Ultima modificare: Joi, 14 Martie 2019
popescucecilian, utilizator
Cel mai recent răspuns: popescucecilian , utilizator 18:33, 14 Martie 2019
de asemenea mentionez ca niciodata nu miau dat vreun spor pentru activitatea stivuitorist,pot da toate detaliile inclusiv copii dupa acte,va rog ajutatima
Buna seara!
Puteti incepe prin a povesti la inspectorii de la ITM-inspectoratul Teritorial de Munca, judetean ce ati spus si aici, stiu dumnealor ce au de facut...
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Puteti contesta in instanta decizia de desfacere a c.i.m. ,ITM-ul neavand in competenta anularea unei astfel de decizii.
trebuie sa merg la tribunalul teritorial?si sa pun un avocat?
La Tribunalul in raza caruia aveti domiciliul ... Nu este obligatorie angajarea unui avocat.

Alte discuții în legătură

Convocare popescucecilian popescucecilian mi sau dat doua convocari petrecute la aceeasi data si ora,in data de 11.02,,ora 18.20,,se vede pe amandoua convocarile ca este aceasi data si ora la care zic ... (vezi toată discuția)
Fisa postului popescucecilian popescucecilian in fisa postului este trecuta ca functie magaziner,,am 13responsabilitati,printre care nicaieri nu scrie cuvantul stivuitor sa sa fac ceva cu stivuitorul,,nu ... (vezi toată discuția)
Muncitor necalificat Ivascuviorel Ivascuviorel Buna ziua, as vrea sa stiu daca ma poate sa arata de la munca daca eu refuz sa ma urc pe stivuitor... Toata treaba este asa : am diploma de stivuitor, dar ... (vezi toată discuția)