Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Achitare debit fața de recuperatori
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Achitare debit fața de recuperatori

Bună seara, va multumesc pt sfaturile anterioare. Va spun pe scurt situatia: cererea de chemare în instanță a recuperatorilor le-a fost admisă în parte. In urma ordonantei de plata emisă de instanta tb să le plătesc 690 de lei+ 200 de lei cheltuieli de judecata. In motivare sau în restul dosarului nu sunt specificate informatii despre contul in care sa virez suma. Am luat legatura cu ei, mi s-a spus ca o sa ma sune. De vreo 2 zile tot astept si nimic. In hotarare scrie ca in termen de 20 de zile de la comunicare tb sa achit, ar fi 19 martie. Ei au mai multe conturi. Va rog sa ma ajutati in urmatoarele:
1. Sa plătesc in unul dintre conturi? Eu cred ca trag de timp sa nu ma încadreze în termen.
2. Trebuie sa-mi trimita ei, prin avocatul sau juristul lor o notificare expresa cu suma pe care trebuie să o plătesc? Iar in cazul in care nu plătesc apoi o sa înceapă executarea silita?
3. Pot începe executarea silită chiar daca nu imi trimit somatie prima data?
Ei inca nu au primit comunicarea. La dosar nu este atasata dovada primirii. Mie mi.a fost comunicată de 14 zile.
Va multumesc
Notificati in scris creditoarea sa va comunice int ermen de 1 zi contul IBAN inc are sa efectuati plata. Daca nu veti reusi, consemnati dvs. suma la dispozitia lor, si ei sa o ridice cand doresc.
Au 5 conturi...poate fiecare cont e pt o anumită operațiune. Tot imi spun sa astept sa ma contacteze. Dacă virez suma prin 21 martie de ex, deși trebuie in 19, se intampla ceva?

Company Advising a scris:

Notificati in scris creditoarea sa va comunice int ermen de 1 zi contul IBAN inc are sa efectuati plata. Daca nu veti reusi, consemnati dvs. suma la dispozitia lor, si ei sa o ridice cand doresc.

incognitoooo, utilizator