Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... indemnizatie somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

indemnizatie somaj

Caz: se poate beneficia de indemnizatia pt somaj in cazul in care sunt disponibilizat din functia de baza (art 65, alin.1), dar mai am un ctr de munca pe perioada nedeterminata cu timp partial(2ore/zi), din care obtin venituri nete sub 500lei? Multumesc!
Veniturile din salarii nu se pot cumula cu indemnizatia de somaj ... in speta, raspunsul este NU.
Multumesc! Dar daca ctr de munca cu timp partial este suspendat pentru o perioada de 30zile? Pt cele 30 zile, de la expirarea ctr de munca avut la functia de baza pana la reluarea activitatii pe ctr de munca cu timp partial se poate beneficia la somaj?
Intrebati la AJOFM despre aceasta situatie.