Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Schimbare nume copil
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Schimbare nume copil

Va rog sa ma lamuriti intro situatie!am un baiat de 16 ani,provenit dintr.un concubinaj si poarta numele meu de fata.eu m.am casatorit(nu cu tata copilului)iar fiul meu vrea sa treaca pe numele sotului actual . Ce trebuie sa fa c sau ce pasi trebuie sa urmez?va multumesc!
Daca pe certificatul lui de nastere nu este trecut nimic la rubrica "tata", actualul sot poate sa il recunoasca pe cale administrativa. In fata legii, el va fi tatal. Dar daca se va trezi tatal biologic vreodata, poate sa atace acest lucru.
Daca este trecut el in certificat, singura solutie este adoptia, de principiu cu acordul lui, dar s-au mai vazut cazuri si fara.