Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Lipsa calitate procesual pasiva
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Lipsa calitate procesual pasiva

Poate cineva o sa ma lamureasca...
La una dintre sedintele procesului in care sunt reclamanta judecatorul spune 'invoca din oficiu lipsa calitatii procesual pasive a paratului' si in temeiul art 248 alin 4 cod procedura civila va dispune unirea acestei exceptii cu fondul cauzei apreciind ca pentru solutionarea acesteia este necesar sa se administreze aceleasi probe ca cele pentru fondul cauzei.
Cazul este asa: sunt doi parati. Unul a pus un anunt cu o masina pr net, celalalt a luat banii pe masina. Cu cel care a pus anuntul s'a negociat suma.
Avand in vedere ca nu am fost la acea sedinta in care instanta a invocat lipsa calitatii procesual pasive si nu ma pricep la termeni juridici, imi poate spune cineva daca din textul de la sedinta reiese ca se mai poate sa se schimbe decizia judecatorului si sa fie bagat inapoi in proces paratul cu anuntul?
Multumesc.

Diamandi, utilizator
Daca instanta invoca din oficiu sansele sunt minime.
Eu doar de 2 ori am reusit ca instanta sa isi respinga singura exceptia invocata din oficiu...si se spune ca asa ceva nu se poate in mod normal...

In astfel de cazuri pe calitate procesuala trebuie analizat cu mare atentie dosarul cu tot ceea ce contine.
99% se poate spune ca instanta a decis corect...in cazul dvs. ...fara a se analiza nimic...

Si in sprijinul acestui argument sta si faptul ca instanta daca intelege sa invoce din oficiu dar a inteles ca a gresit isi va respinge exceptia invocata.

Am avut si un caz in care am depus ceva la dosar imediat si instanta a invocat din oficiu o exceptie, i-am explicat ca deja am depus si nu este intemeiata exceptia invocata din oficiu dar efectiv nici nu a vrut sa auda...sau sa inteleaga...pentru ca nu a vrut sa isi recunoasca greseala sau pur si simplu nu si-a dat seama ca a gresit...desi este omeneste sa gresesti...
Am rezolvat in apel ca s-a trimis cauza spre rejudecare...la prim instanta...
Eu am aparut si prin suprindere ca eram nou angajat si instanta s-a grabit aiurea...
Nu si-a dat seama ca eu am schimbat ceva esential...ca altfel...instanta avea dreptate... pe ceea ce facuse vechea avocata....
Acest proces dupa ce l-am trimis spre rejudecare nu s-a mai judecat niciodata...asa era de distrus...
A trebuit sa il suspend...si sa ma judec in procesul deschis de mine.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Totusi daca la urmatoarea infatisare o sa il fac pe judecator sa inteleaga ca este gresit sa nu il lase in proces si pe paratul nr 2, am totusi ceva sanse daca de cand a decis lipsa calitate procesual pasiva si pana acum am mai adaugat la dosar niste dovezi care ar arata si in directia acelui parat?
Niciunul dintre parati nu apar pe talonul masinii sau cu numele pe contractul de vanzare cumparare, dar paratului 1 i'am dat banii si a semnat in locul vanzatorului neavand procura. Este si un caz un pic complex, pentru ca ei sunt niste samsari de masini si este meseria lor sa ameteasca/abureasca...
Greseala mea a fost ca la inceput nu m'am implicat, am lasat avocata sa faca cum stie ea mai bine, ea spunand ca este suficient sa ma uit pe portaljust ca sa vad ce este nevoie pentru urmatoarea infatisare. Insa la o infatisare sotul a fost decazut din niste drepturi cu care castigam procesul clar in secunda unu, pentru ca paratii nu au venit atunci si li se pusese in vedere sa vina sau daca nu, ar fi fost ca si cand ar fi recunoscut. Ea nu a venit atunci, a trimis un avocat stagiar la cabinetul ei, avocat care a zis ca nu stie nimic despre dosar si a fost trimis strict sa amane sedinta...
Acum, stiu, pe ultima suta de metri, dar imi place sa cred ca totusi dracul nu este atat de negru, vreau sa se faca dreptate si sa plateasca ambii pentru ce au facut. De aceea cand nu pricep vreo propozitie din sedinte deranjez pe aici...
Daca nu ati convins instanta pana sa se pronunte nu mai aveti sanse.
Nu ati inteles nimic din ce am scris eu.
Daca aveti avocat trebuia sa va explice.
Eu va pot face trimiteri la carti de drept dar daca nu ati inteles ce am scris eu nu cred ca aveti sanse sa intelegeti dreptul procesual civil...care se face in anul 4 de facultate si multi nu prea il inteleg...

In apel se mai poate rejudeca situatia cu exceptia.

Daca nu aveti avocat care sa fie mai bine pregatit decat judecatorul cauzei si daca aveti dreptate puteti pierde...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Mda... De unde sa stiu eu ca ceea ce face sau nu avocata nu e suficient ca sa NU il scoata judecatorul pe acela din cauza?...
Fix cand trebuia sa vina la proces cu ce ceruse judecatorul l'a trimis pe angajatul ei fara ce i se ceruse, si acesta nu a facut nimic atunci iar ulterior a zis ca nu e vina lui ca sotul a fost decazut din niste actiuni si ca tot atunci judecatorul a zis de lipsa calitate pricesual pasiva ca el nu stia nimic de proces...
Avocații mai bine pregatiti decat judecătorii sunt destul de scumpi si oamenii nu isi permit de fel astfel de avocați.
Si nu aveti posibilitatea de a va da.seama ca nu aveti studii de.drept si doctorat ca sa puteti face aprecieri.

În cazul dvs. poate ca nici nu conta...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat