Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Plata chiriei in valuta
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Plata chiriei in valuta

Buna ziua
As dori sa aflu dacă se poate stabili un contract de închiriere a unui spațiu comercial de către o persoana juridică de la o persoana fizica in care plata sa se facă in numerar in valuta.
Va mulțumesc
Se poate.
Multumesc !
Cand veti completa declaratia unica pe care o veti depune la finante ca peroana fizica pentru impozitarea venitului din inchiriere sa aveti in vedere: În situația în care chiria reprezintă echivalentul în lei al unei valute, venitul brut anual se determină pe baza chiriei lunare evaluate la cursul de schimb al pieței valutare comunicat de Banca Națională a României, valabil pentru ultima zi a fiecărei luni, corespunzător lunilor din perioada de impunere.
Multumesc frumos!