Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Acces la contul bancar al sotului cu handicap
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Acces la contul bancar al sotului cu handicap

Buna ziua! Va supun atentiei o problema cu care se confrunta prietena mea. Sotul ei a facut un AVC la inceputul lunii ianuarie, de atunci a stat internat in spital 2 luni de zile si saptamana trecuta a fost transferat, temporar, la un camin din Popesti Leordeni, pentru recuperare locomotorie si cognitiva. Are pareza pe partea dreapta, nu se poate deplasa si nu comunica decat foarte greu. Ca venituri, au doar pensiile, incasate pe card bancar. Din pacate prietena mea nu stie PIN-ul cardului sotului si nu poate folosi banii pentru plata caminului, iar pensia sa nu acopera suma necesara taxei lunare. Va rog sa-mi spuneti care sunt solutiile legale pentru a putea folosi pensia sotului, sau daca banca poate vira pensia dansului direct catre camin. Va multumesc mult!
Numai Poșta Română poate vira pensia titularului direct la noua adresă. Banca îi păstrează în cont. Soția nu are dreptul să scoată banii din Bancă decât cu împuternicire de la soț.

Să plătească un Notar să meargă la el la Centrul de recuperare, pentru a întocmi o împuternicire de cont bancar.
Dapix, utilizator