Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Atragerea răspunderii pentru intrarea în insolvenţă
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Atragerea răspunderii pentru intrarea în insolvenţă

Buna ziua.
Pentru o societate infiintata in anul 2003, a carui administrator/actionar unic a fost schimbat prin act aditional in anul 2006, ANAF poate atrage raspunderea persoanei fizice care a avut calitatea de administrator in perioada 2003-2006 pentru intrarea in faliment daca dosarul a fost inregistrat la Tribunal in martie 2019?
Multumesc.
teo-dor, utilizator
Poate dar clar aș invoca excepția lipsei calității procesuale pasive a fostului administrator arătând că insolvența s-a instalat mult mai târziu, deci nu-i poate fi imputată!
N-ar fi rău să aveți avocat.
Fiecare raspunde pentru faptele proprii.

De obicei ANAF in procedurile de insolventa cere atragerea raspunderii administratorului de la data intrarii in insolventa.

Sper sa va fie de folos informatiile.
Exista un prag pentru ANAF pentru a putea declara insolventa ? Ce conditii trebuie indeplinite pentru a putea declara insolventa unei societati comerciale ?