Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Achiziționare apartament prin prima casa
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Achiziționare apartament prin prima casa

Buna seara!vreau sa achiziționeze un apartament de 45.000€ dr ex.banca imi acorda 45.000+avansul de 5% rezultând un împrumut de 47400€.daca propietarul nu are pretenție la tot avansul ce se intampla cu avansul respectiv? Propietarul mi.l poate inapoia daca intra intr.un final in contuk lui sau ce se intampla cu banii aceștia?
Banca acorda creditul in baza antecontractului (promisiunii bilaterale de vanzare-cumparare) si stabileste valoarea acestuia ca find egala cu 95% din minimul dintre valoarea din antecontract si valoarea rezultata in urma evaluarii.
In cazul in care va intelegeti cu vanzatorul la un pret de 45.000 EUR, iar apartamentul este evaluat la 50.000 EUR (de exemplu), avansul reprezinta 2. 250 EUR (5% din 45.000), iar banca va acorda un credit de 42.750 EUR.
Pe de alta parte, daca pretul din antecontract este 45.000 EUR, iar apartamentul este evaluat la 40.000 EUR, banca va acorda un credit de 38.000 EUR (95% din 40.000), iar diferenta de 7.000 EUR (avansul creditului de 5% din 40.000 = 2.000 + diferenta dintre pret si evaluare de 5.000) o veti suporta dv, in calitate de cumparator.