avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1385 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie urmas
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie urmas

Pot reveni la pensia Mea de drept și pot obține un sfert din pensia soțului decedat?mentionez ca primesc pensia soțului jumătate?
Cel mai recent răspuns: Dapix , utilizator 10:03, 20 Martie 2019
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Legea care este acum în vigoare nu permite acest lucru. Trebuie să alegeți între pensia de urmaș și pensia de drept.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie de urmas pentru sotia supravietuitoare si pensia proprie mmus mmus Buna ziua, Bunicul meu a decedat in mai 2008. La data respectiva era pensionar, beneficiind de pensie la limita de varsta si de pensie CAP, bunica mea fiind ... (vezi toată discuția)
Stabilire pensie sot supravietuitor. buna ziua. am rugamintea de a ma lamuri in urmatoarea situatie. ... simonaroxana80 simonaroxana80 Buna ziua. Am rugamintea de a ma lamuri in urmatoarea situatie. Sotul pensionar a decedat in luna iunie. Cum se stabileste pensia de urmas? Intelwg ca o ... (vezi toată discuția)
Pot beneficia de pensie de la sot sau de boala? alexandru andra alexandru andra Am o verisoara care este bolanava. I s-a depistat anul trecut tumoare maligna la san. Este pensionara cu o pensie pentru limita de varsta, in cuantum de 505 ... (vezi toată discuția)