avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 422 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Impozit cladiri
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Impozit cladiri

Buna ziua! In ce conditii pot refuza să plătesc impozitul si penalizarile (2016-2019)datorate de bunicul meu decedat în 2017.Precizez că eu sunt cu impozitul plătit la zi si amândoi figuram la aceeași poziție. Pot sa nu plătesc impozitul ținând cont de faptul că abia la 3 ani si-a adus aminte primăria sa imi spuna ca sunt dator cu impozitul?
Ultima modificare: Joi, 21 Martie 2019
Hubarel, utilizator
Cel mai recent răspuns: Hubarel , utilizator 01:06, 22 Martie 2019
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Foloseste-te de HG1723/2004 art.5

Hubarel a scris:

Buna ziua! In ce conditii pot refuza să plătesc impozitul si penalizarile (2016-2019)datorate de bunicul meu decedat în 2017.Precizez că eu sunt cu impozitul plătit la zi si amândoi figuram la aceeași poziție. Pot sa nu plătesc impozitul ținând cont de faptul că abia la 3 ani si-a adus aminte primăria sa imi spuna ca sunt dator cu impozitul?

Nu. Au dreptul sa va controleze pe cinci ani in urma, si notificari pot trimite chiar si cu cinci luni inainte de finalul perioadei. Si daca o luai asa, si dumneavoastra trebuia sa va fi adus aminte ca nu s-a platit. Sau titularul.
De unde sa știu că nu s-a plătit impozitul? In 2017 cand a murit bunicul puteau să imi spună că mai are de datorate impozitul pe 2016. Iar notificare nu mi -a trimis niciodată până acum. Să aștept notificarea? Sunt ceva șanse să nu il plătesc?

george-neagu a scris:

Nu. Au dreptul sa va controleze pe cinci ani in urma, si notificari pot trimite chiar si cu cinci luni inainte de finalul perioadei. Si daca o luai asa, si dumneavoastra trebuia sa va fi adus aminte ca nu s-a platit. Sau titularul.

Ultima modificare: Vineri, 22 Martie 2019
Hubarel, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Probleme cu arendasul si anaf Veverita100 Veverita100 Anaf nu vrea in mod abuziv sa-mi recalculeze impozitul. Arendasul a platit impozitul la venitul net, dar trebuia sa-l plateasca la venitul net recalculat ( ... (vezi toată discuția)
Prescrierea creantelor fiscale ale persoanelor fizice misios.florentina misios.florentina Am primit de la Administratia Financiara o instiintare ca, voi fi inscrisa in lista datornicilor daca nu achit o datorie cu care figurez inregistrata in ... (vezi toată discuția)
Impozite - imobil neplatite Dragan Florin Dragan Florin Buna ziua as dori sa va adresez o intrebare: Am luat un apartament acum 3 ani prin programul \"PRIMA CASA \" Dar la taxe si impozite figurez cu 0 lei datorie, ... (vezi toată discuția)