Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Impozit cladiri
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Impozit cladiri

Buna ziua! In ce conditii pot refuza să plătesc impozitul si penalizarile (2016-2019)datorate de bunicul meu decedat în 2017.Precizez că eu sunt cu impozitul plătit la zi si amândoi figuram la aceeași poziție. Pot sa nu plătesc impozitul ținând cont de faptul că abia la 3 ani si-a adus aminte primăria sa imi spuna ca sunt dator cu impozitul?
Hubarel, utilizator
Foloseste-te de HG1723/2004 art.5

Hubarel a scris:

Buna ziua! In ce conditii pot refuza să plătesc impozitul si penalizarile (2016-2019)datorate de bunicul meu decedat în 2017.Precizez că eu sunt cu impozitul plătit la zi si amândoi figuram la aceeași poziție. Pot sa nu plătesc impozitul ținând cont de faptul că abia la 3 ani si-a adus aminte primăria sa imi spuna ca sunt dator cu impozitul?

Nu. Au dreptul sa va controleze pe cinci ani in urma, si notificari pot trimite chiar si cu cinci luni inainte de finalul perioadei. Si daca o luai asa, si dumneavoastra trebuia sa va fi adus aminte ca nu s-a platit. Sau titularul.
De unde sa știu că nu s-a plătit impozitul? In 2017 cand a murit bunicul puteau să imi spună că mai are de datorate impozitul pe 2016. Iar notificare nu mi -a trimis niciodată până acum. Să aștept notificarea? Sunt ceva șanse să nu il plătesc?

george-neagu a scris:

Nu. Au dreptul sa va controleze pe cinci ani in urma, si notificari pot trimite chiar si cu cinci luni inainte de finalul perioadei. Si daca o luai asa, si dumneavoastra trebuia sa va fi adus aminte ca nu s-a platit. Sau titularul.

Hubarel, utilizator