Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Sesizare-prezentarea in fata organelor de cercetare
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Sesizare-prezentarea in fata organelor de cercetare

Buna ziua.Pentru plangeriile despuse in alt oras diferit de cel in care paratul are domiciliul,care este procedura ?Trebuie sa se deplaseze la sectia unde a fost depusa plangerea sau este chemat la organul de cercetare din raza domiciliului?Va multumesc
Aici unde ati postat sunteti in aria de civil, si se pare ca problema dvs este una din materie penala.
Cat priveste audierea, sa spunem a faptuitorului (nu a paratului), in functie de aprecierea organului judiciar, acesta va fi citat si dupa caz adus cu mandat in vederea audierii, fie la organul care instrumenteaza dosarul, fie prin comisie rogatorie, insa regula este prima situatie.