Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... autoaparare cu pistol cu bile de cauciuc
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

autoaparare cu pistol cu bile de cauciuc

Daca de exemplu cineva mult mai mare decat mine incepe sa ma loveasca cu pumnii si cu picioarele , eu pe moment atunci am voie sa ma apar cu pistol cu bile de cauciuc?
Da, atât timp cât nu acționați cu intenția de a-l ucide. Pentru a fi incidentă legitima apărare, trebuie ca apărarea dumneavoastră să fie proporțională cu atacul agresorului, nu să fie mai gravă.

Avocat Alexandru Matache,
Baroul Cluj
Aa deci daca ii trag o bila de cauciuc la picior cand incearca sa dea cu pumnu e ok sa inteleg