Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Transfer angajati
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Transfer angajati

Care sunt protectiile legale de care beneficiaza angajatii care sunt transferati catre o Alta companie CA urmare a unei vanzari intre intre angajatorul curent si cel viitor?
Nu exista notiunea de Transfer de salariati in urma cumpararii unei societati de catre alta societate.
Este ori o achizitie prin intermediul unei societati holding ori o achizitie cu titlu personal al unei societati.
Ca ulterior achizitiei actionariatul decide fuzionari, absorbtii, integrari de grup, etc... asta este o alta istorie la care salariatii nu au drept de vot sau de opinie.

Dpdv legal in urma unei fuzionari salariatii pastreaza drepturile avute in cadrul societatii fuzionate si pe baza CIM-ului initial.
Demos, utilizator
In speta, exista posibilitate transferului angajatilor , art.173 C.mun. si Legea 67/2006.

1. Drepturile și obligațiile cedentului, care decurg din contractele individuale de muncă și din contractul colectiv de muncă aplicabil, existente la data transferului, vor fi transferate integral cesionarului.

2. Transferul întreprinderii, al unității sau al unor părți ale acestora nu poate constitui motiv de concediere individuală sau colectivă a salariaților de către cedent ori de către cesionar.
[ link extern ]