Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Plata utilitati
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Plata utilitati

Sunt locatara intr-un condominium administrat de catre firma dezvoltatorului. Nu avem contract cu acestia, dar platim o taxa de management care este marita fara sa fie consultati proprietarii. Am vrea sa platim intretinerea care include apanova si electrica, dar sa excludem taxa de management (taxa care nu include nimic). Se poate sa facem acest lucru prin firma care administreaza si sa avem siguranta ca banii ajung la furnizori si nu la ei? Am mentiona pe op uri destinatia banilor
La nivelul imobilului de locuit in comun este infiintata asociatie de proprietari ?
Nu inca. Este in lucru strangerea de semnaturi
Pana cand veti avea asociatie de proprietari constituita sunteti oarecum constransi de imprejurari sa acceptati situatii de genul acesta.
Dupa ce veti avea asociatia va puteti organiza singuri si contracta o firma de administrare, iar dezvoltatorul sa isi vada de treburile lui.