Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contructie cu acces comun
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contructie cu acces comun

Buna ziua,

Parintii mei detin un apartament la casa cu o curte comuna (sunt 2 familii in casa). Daca s-ar imparti curtea din spate celor doua familii in mod egal , astfel incat accesul din strada sa ramana comun, s-ar putea face constructie pe terenul propriu fara acordul celei de-a doua familii? Accesul in curtea din spate se face prin spatiul comun.
Trebuie sa iesiti din indiviziune si sa acordati acelui teren un nr cF
Ok. Sa presupunem ca se face asta pentru curtea din spate, dar pentru curtea prin care se face acest acces e imposibil (e singura modalitate de acces cu masina la garaj, deci va ramane spatiu comun). Intrebarea mea este, in caz de iesire din indiviziune (strict pe partea din spate a curtii), s-ar putea construi acolo daca accesul este comun? Si daca da, este nevoie de acceptul celei de-a doua familii pentru asta? Multumesc
Absolut
Multumesc pentru raspuns. Deci este obligatoriu acceptul coproprietarului.

Pascal19 a scris:

Absolut