avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 645 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Contract vanzare cumparare auto
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Contract vanzare cumparare auto

In luna decembrie un prieten a vandut o masina avariata cu numere provizorii care au fost scoase pe numele lui , a încheiat cu cumpărătorul un contract de vanzare cumparare, vanzandu-i masina dar fără sa- i dea fiscalul , deoarece cumpărătorul a spus că dezmembreaza masina si nu-i trebuie. După un timp , cateva luni cumpărătorul l-a sunat si a spus că-i trebuie fiscalul dar că nu mai are contractul de vanzare si i-a cerut prietenului meu sa incheie un nou contract cu o alta data si prietenul meu sa meargă la primarie sa scoată fiscalul.Se poate încheia un nou contract sau prietenul meu este indreptatit sa nu-i dea fiscalul cumpărătorului?
Ultima modificare: Luni, 25 Martie 2019
viorelv, utilizator
Cel mai recent răspuns: viorelv , utilizator 09:37, 25 Martie 2019
In ce conditii a incheiat contractul de vanzare cumparare vehicul in lipsa certificatului fiscal?
Daca prietenul in baza contractului de vanzare cumparare a radiat auto de pe rolul sau fiscal,nu mai poate solicita certificat fiscal deoarece in evidente nu mai figureaza drept proprietar al vehiculului instrainat
Prietenul meu A incheiat doar contractul vanzare cumparare cu cumparatorul nu i-a dat fiscalul deoarece cumpărătorul a spus că nu-i trebuie deoarece auto era a variat si a spus că o sa- l dezmembreze ,auto cu numere rosii fiind pe prietenul meu care nu a radiat autoturismul, numerele provizorii nu mai sunt valabile ,iar cumpărătorul vrea sa inmatriculeze auto si ii trebuie fiscalul, prietenul este obligat sa-l dea
Prietenul meu A incheiat doar contractul vanzare cumparare cu cumparatorul nu i-a dat fiscalul deoarece cumpărătorul a spus că nu-i trebuie deoarece auto era a variat si a spus că o sa- l dezmembreze ,auto cu numere rosii fiind pe prietenul meu care nu a radiat autoturismul, numerele provizorii nu mai sunt valabile ,iar cumpărătorul vrea sa inmatriculeze auto si ii trebuie fiscalul, prietenul este obligat sa-l dea

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Înregistrare masina primarie viorelv viorelv Dacă s-a cumpărat o masina cu numere rosii , vanzatorul a dat fiscal cumparatorul a mai scos numerele rosii in continuare , adica cat prevede legea ,avand ... (vezi toată discuția)
Certificatul fiscal nu corespunde (ca data) cu contractul de v-c auto lct_adi lct_adi Buna ziua. In luna Septembrie/2012 am cumparat un autoturism din Germania pentru care am scos primele numere provizorii (rosii) .La sfarsitul aceleiasi luni ... (vezi toată discuția)
Probleme acte masina atomix60 atomix60 Buna ziua, am cumparat o masina de la \\\\"un prieten\\\\". Masina e inmatriculata in Germania. Am fost am scos numere rosii, iar cei de la politie mi-au spus ... (vezi toată discuția)