avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 597 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Aș dori să cumpăr o casă la țară pentru care ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Aș dori să cumpăr o casă la țară pentru care proprietarul îmi oferă doar o chitanță de mână și schimbarea de rol la primărie. Au valoare aceste documente?

Buna seara! As dori sa achizitionez o casa la tara. Problema e ca persoana care doreste sa o vanda, nu are acte de proprietate si tot ce imi poate oferi este o chitanta de mana, plus schimbarea de rol la primarie. As dori sa stiu daca are vreo valoare acest transfer si in ce masura sunt acoperita in cazul in care mostenitorii proprietarului care a decedat s-ar razgandi. Va multumesc anticipat!
Ultima modificare: Miercuri, 1 Mai 2019
Manuela Rășină, administrator
3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu n-are nici un fel de valoare.
Mai pe romaneste: cumparati cioara de pe gard.
Vanzatorul, daca nu detine acte, sa deschida o actiune in instanta pentru constatarea proprietatii pe baza unei posesii indelungate.
In baza hotararii judecatoresti o sa va poate vinde legal.
Ce perioada inseamna posesiune indelungata? Presupune un anumit numar de ani? Multumesc!
6 din 6 utilizatori consideră
acest răspuns util
Cel puțin 20 de ani.

Adică imobilul trebuie să figureze în rolul fiscal și agricol al vânzătorului, de cel puțin 20 de ani.
Ideea e ca veti cumpara o casa pe riscul dvs
In conditiile de fata, neavând acte de proprietate, vânzătorul nu își poate intabula imobilul, pentru că mai apoi să vi-l vândă dvs.
De unde stiti ca peste ani nu va apărea o persoană cu acte de proprietate pe acelasi teren și cu intabularea facuta?
Va sfătuiesc să vă reorientati la alt imobil sau vânzătorul să contacteze un avocat pentru o acțiune în constatarea proprietății prin uzucapiune.
După ce obtine hotărârea judecătorească, veti putea cumpara in perfectă siguranță
Ultima modificare: Marți, 30 Aprilie 2019
Manuela Rășină, administrator
Multumesc frumos pentru sfaturi!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cumparare casa fara acte auras33 auras33 Buna ziua, Intentionez sa cumpar o casa cu teren in apropiere de Bucuresti si as dori un sfat juridic, intrucat situatia proprietatii nu este foarte clara, ... (vezi toată discuția)
Revendicare teren agricol dupa 20 de ani de folosinta ContSters371845 ContSters371845 Buna ziua. Sunt de 20 de ani in Canada iar la plecare am lasat 1.7 ha teren agricol unor cunoscuti fara nici un act doar sa il cultive. Mi sa spus ca daca trec ... (vezi toată discuția)
Ce este uzucapiunea? Laurr Laurr Va rog, ce este uzucapiunea,este necesat avocatul? Multumesc! (vezi toată discuția)