avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 982 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Se poate vinde online prin firma unui prieten?
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Se poate vinde online prin firma unui prieten?

Buna ziua, imi cer scuze daca mai exista aceasta intrebare dar nu am stiut sa fac research. Intrebarea mea este, se poate vinde online prin intermediul unui SRL ce il detine un prieten/membru familie? Eu nu am firma si as dori sa stiu daca este o ilegalitate prin a vinde, a plati TVA si alte costuri ce le suporta firma.
Sau, exista vreun cost anual/lunar pentru Intreprindere individuala in vanzari online, inafara de TVA ?
Cel mai recent răspuns: george-neagu , moderator 17:19, 26 Martie 2019
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Cel mai indicat ar fi sa va infiintati propria firma si sa faceti ce doriti pe ea.
Daca apar probleme el va raspunde caci nu dumneavoastra vindeti ci el. Dumneavoastra nu apareti in acte acolo.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Costurile lunare ce ii revin unui antreprenor? CPacurici CPacurici Care sunt cheltuielile lunare pe care le are un antreprenor? Explicatie: Am decis sa deschid o afacere online in legalitate deci...sa devin anteprenor. Ma ... (vezi toată discuția)
Ce taxe se platesc pt.un magazin de haine ? Corina1971 Corina1971 Buna ziua... Imi doresc sa deschid un magazin de haine in Baia Mare si as fi interesata sa -mi spuneti de ce taxe si impozite lunare sau anual se platesc ... (vezi toată discuția)
Pfa, snc, sau srl pentru produse software? dariusmihai dariusmihai Buna ziua. Numele meu este Darius Mihai si va rog sa ma lamuriti cu privire la cateva probleme legale/fiscale la care nu am reusit sa gasesc inca un ... (vezi toată discuția)