Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Probleme cu un aer conditionat achizitionat în 2017
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Probleme cu un aer conditionat achizitionat în 2017

Buna ziua,am cumparat un aer conditionat in anul 2017,in acelasi an am avut 2 interventi deoarece nu functiona in parametrii, in 2018 am avut 5 interventii deorece nu funtiona in parametrii,in 2019 am depus plangere la anpc,pentru inlocuirea produsului sau returnarea banilor,iar cei de la anpc au luat legatura cu vanzatorul,iar vanzatorul a venit a ridicat aparatul “ l-a verificat” si functioneaza perfect conform afirmatiilor vanzatorului.Problema mea este urmatoarea , avand in vedere ca au fost 7 interventii de ce nu mi se îlocuieste produsul sau nu mi se returneaza banii? Tin sa mentionez : garantie mai am doar 2 luni de zile,nu mi-au prelungit nici macar cu o zi.Ce pot face...? Multumesc
Sunt conditii stricte pentru a putea beneficia de facilitatea inlocuirii produsului in garantie respectiv service-ul sa elibereze negatie conform careia defectiunea existenta la produs nu poate fi remediata
Or exista interese din partea service-ului sa amane eliberarea documentului tocmai pentru a ca garantia sa nu mai poata fi invocata de catre proprietarul produsului
Ce înseamnă pentru dvs că nu merge în parametri? Fiindcă una din posibilități e să fie o alegere greșită a aparatului. Cea mai defavorabilă dvs., dar la care mă gândesc, serios, după răspunsul verificatorului.