Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Testament mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Testament mostenire

Subsemnatul P.I. , DOMICILIAT in com.... casatorit, am 3 copii, pentru cazul incetarii mele din viata, dispun de cele ce urmeaza:
Las nepotului meu de fiu, p.c. cu acelasi domiciliu toate bunurile mele mobile ce se vor afla in patrimoniul meu la incetarea mea din viata.
Fac acest testament susnumitului pentru dragostea si afectiunea ce manifesta tot timpul fata de mine si sper ca si in viitor sa aibe aceleasi comportari...
Mi s-au adus la cunostinta disp.art.1 din legea 319/944 privind rezerva legala a sotiei supravietuitoare si ale art.841 cod civil, privind rezerva descendentilor, dar am staruit in redactarea testamentului, aceasta fiind vointa mea ce doresc sa fie respectata intocmai.
REDACTATA DE NOTARIATUL JUDETEAN DE STAT JUD... AZI 17 DECEMBRIE 1980. Si dactilografiat de subsemnatul in 2 exemplare.
ACESTA ESTE TESTAMENTUL PE CARE IL AM... SI CE DREPTURI INCLUDE CLADIRI TERENURI SAU DOAR MASINA MOBILA ETC. SPECIFIC CA TESTAMENTUL ESTE DIN ANUL 1980 terenurile arabile erau la stat. Cuvantul mobil includea si terenurile arabile sau doar lucruri materiale mobila masina etc. Am doua testamente si de la sotie si de la el.
Redactate la fel
Mrius321, utilizator
Buna ziua. E complicat cu interpretarea din anii 1980. Totusi, ca principiu intr-adevar tot nu inseamna chiar TOT pentru ca exista mostenitori rezervatari (Art. 1087 C.civ.: Sunt moştenitori rezervatari soţul supravieţuitor, descendenţii şi ascendenţii privilegiaţi ai defunctului).
In alta ordine de idei, avand in vedere ca "stapaniti" terenurile din anii 1980 (nu ati specificat 100%) se poate invoca o eventuala uzucapiune.