Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Apel la hotarare divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Apel la hotarare divort

Buna ziua,

In cazul unui hotarari judecatoresti pe un proces de divort, la care s-a facut deja recurs la Tribunal, se poate face apel la instanta superioada si in ce termen?

Multumesc.
Mai mult ca sigur este invers,calea de atac este apelul împotriva hotărârii pronunțate la fond în dosarul de divort,recursul nefiind prevazut de lege ca si cale de atac în situația dvs.
Impotriva sentintei de divort pronuntata in fond de judecatorie se poate declara doar calea de atac a apelului, instanta competenta fiind tribunalul. Nu aveti deschisa si calea de atac a recursului.