Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Petitie fara date de identificare petent
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Petitie fara date de identificare petent

Daca o petitie forumulata prin e - mail contine doar un nume, fara alte date de identificare, petentul poate actiona o institutie in judecata pentru aceasta?

Articolul 7 din OG nr. 27/2002 privind activitatea de solutionare a petitiilor prevede faptul ca, petitiile anonime, ori cele care nu contin datele de identificare, nu se iau in considerare si se claseaza.

Chiar si in cazul in care petitia ar fi preluata de institutie, in instanta, neavand datele de identificare, ea este considerata petitie?

Nu exista mentiunea ca petitionarul trebuie sa fie instiintat in acest sens.
Sunt unele institutii care iau in considerare numele si adresa de email si raspuns, dar sunt si institutii care solicita datele de identificare , nume, adresa etc., neraspunzand doar laadresele de e-mail.

Datele cu caracter personal sunt orice date care îți dezvăluie identitate, care sunt unice pentru tine. Câteva exemple includ:
[ link extern ] /