Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Garantul ipotecar al unei firme in faliment ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Garantul ipotecar al unei firme in faliment (lichidare) poate fi executat de creditorul banca ?

Buna ziua. Firma unui prieten a cumparat prin credit ipotecar un imobil. Banca a cerut o garantie ipotecara suplimentara. Am acceptat sa garantez suplimentar cu apartamentul meu (mult mai valoros ca apartamentul luat prin credit). Firma a intrat in faliment si e acum in lichidare. Banca s-a inscris la masa credala cu toata suma datorata plus dobanzi. Se asteapta vanzarea imobilului cumparat (proprietatea firmei in lichidare) pe care banca are ipoteca. Dar exista si ANAF ca si creditor garantat (inscriere in arhiva) . Valoarea imobilului nu va acoperii integral debitul. Banca se poate indrepta impotriva mea sa imi execute apartamentul ? Daca da, pentru ce suma ? Multumesc anticipat.
danilus, utilizator
nimeni nu are un raspuns ??