Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Actualizarea salariilor
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Actualizarea salariilor

„Baza de calcul folosită pentru stabilirea pensiei militare de stat este media soldelor/salariilor lunare brute realizate la funcția de bază în 6 luni consecutive, din ultimii 5 ani de activitate în calitate de militar/polițist/funcționar public cu statut special, actualizate la data deschiderii drepturilor de pensie, la alegerea persoanelor prevăzute la art. 3 lit. a)-c), în care nu se includ:” (pct a-p)
Așa arată art. 28 din Legea 223/2015
Întrebarea este următoarea:
Dacă în ultima lună am primit, îndeplinind condițiile (3 ani), o gradație superioară, aceasta se actualizează pentru toate cele 6 luni, sau se înscriu veniturile realizate exact cum au fost puse în plată?
Se înscriu veniturile realizate exact cum au fost puse în plată ...
Și ce rost mai are cuvântul "actualizate" în propoziție? Am un coleg ieșit în martie 2019 și i s-au actualizat toate cele 6 luni cu creșterea din ianuarie... august 2018 februarie 2019. ???
Daca modificarea intra in vigoare la o anumita data , nu are cum sa se aplice retroactiv cand nu erau indeplinite conditiile.
Dacă alegeam 6 luni din urmă cu 5 ani, mi se calcula cu vechimea, gradul, funcția de atunci? :)) Întreb din nou, care este rolul cuvântului „actualizate” din propoziție?