Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Recunoastere copil
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Recunoastere copil

Buna ziua iubitul meu este căsătorit fiind despărțit de 8-9 ani de sotie n a apucat sa dea divort si eu in doua luni ii voi aduce pe lume un copil. Am auzit ca el fiind căsătorit nu va putea recunoaste copilul nu i va purta numele e adevarat???
Buna ziua,
NU, domnul poate sa-si recunoasca copilul de la momentul nasterii.
E cazul, totodata, sa inceapa demersurile pentru divort, zic eu!
Da cu siguranță incepe dar durează pt ca nu mai stie absolut nimic de sotie si tre sa se judece în lipsa si va dati seama ca durează

Av. Gabriel Klein Kiritescu a scris:

Buna ziua,
NU, domnul poate sa-si recunoasca copilul de la momentul nasterii.
E cazul, totodata, sa inceapa demersurile pentru divort, zic eu!

Buna seara,
Poate dura doar un termen daca dovedeste cu martori ca sunt despartiti in fapt de mai mult de 2 ani!
Luati legatura cu un avocat sa il ajute.
Gabriel Klein Kiritescu, utilizator
Îl ppate recunoaște fără probleme la
notar sau la starea civilă.
Aveți grijă, dacă v-a spus că durează fie n-a consultat un avocat fie încearcă să vă amăgească, fiți diligentă pentru a oferi minorului un cămin cum se cuvine, cu divorțul va rezolva rapid dacă dovedește că sunt separați în fapt de cel puțin 2 ani!
Daca nu stie de sotie, e un proces de durata , e adevarat, pt ca dureaza partea de citare.
Insa procesul lui, nu are legatura cu recunoasterea copilului si cu numele copilului. Il poate recunaoste prin declaratie cand mergeti sa declarati copilul.