Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Recunoastere copil
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Recunoastere copil

Buna ziua iubitul meu este căsătorit fiind despărțit de 8-9 ani de sotie n a apucat sa dea divort si eu in doua luni ii voi aduce pe lume un copil. Am auzit ca el fiind căsătorit nu va putea recunoaste copilul nu i va purta numele e adevarat???
Tatăl poate recunoaşte toţi copiii pe care-i concepe, indiferent cu cine, nu contează că e căsătorit sau nu, iar numele copilului îl stabiliţi dvs. cu el, în comun.Dacă vreţi (şi el este de acord) puteţi da numele dvs.copilului, numele lui sau numele reunite, de ex: Ionescu Vasilescu Petru sau Pantea Roşu Maria.
Martonze, utilizator