avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 745 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cum pot sa mi rectific aceea carte de munca,vechimea ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cum pot sa mi rectific aceea carte de munca,vechimea avand 1an si 7 luni eu fiind trecuta q 2 ore p zi lucrand 12?

pot merge la itm depunand o plangere.dupa ce am semnat desfacera contractului de munca,asta urmand sa fie in cursul zilei de maine.cu acordul partilor?si daca pot rectifica cartea de munca?dandui in judecata pt acele 2 ore trecute in contract in loc de 8 ore p zi?mentionez ca semnatura pe contractul individual de munca nu este a mea.SI CE BENIFICII AM DACA II DAU IN JUDECATA?
Cel mai recent răspuns: rodica_post , utilizator 15:54, 22 Noiembrie 2009
1. Solicitati in instanta modificarea contractului individual de munca, de la 2 ore la 8 ore pe zi (si plata retroactiva a salariului si a impozitului si a contributiilor catre stat si fondurile speciale), deoarece angajatorul s-a folosit de fals si uz de fals atunci cand a modificat contractul individual de munca fara acordul dvs..
2. Ar fi bine sa consultati un avocat iar onorariul acestuia il recuperati de la angajator in cadrul cheltuielilor de judecata.
Ultima modificare: Duminică, 22 Noiembrie 2009
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
danusia_casablanca a scris:

pot merge la itm depunand o plangere.dupa ce am semnat desfacera contractului de munca,asta urmand sa fie in cursul zilei de maine.cu acordul partilor?si daca pot rectifica cartea de munca?dandui in judecata pt acele 2 ore trecute in contract in loc de 8 ore p zi?mentionez ca semnatura pe contractul individual de munca nu este a mea.SI CE BENIFICII AM DACA II DAU IN JUDECATA?


Nu va dati demisia.
E mai avantajos pentru Dv.
Mergeti la serviciu in continuare si in paralekl sesizati intai ITM-inspectia muncii-.
Cand va veni controlul de la ITM este bine sa va gaseasca activ la serviciu.
Ve-ti da o declaratie de la ce data sunteti angajat si cate ore lucrati efectiv.

ITM va constata prin verificare si ve-ti obtine toate drepturile c vi se cuvin.
Daca va dati demisia ,ITM nu mai poate sa va ajute.
Daca constatarea ITM este in favoarea Dv.,si angajatorul refuza sa va plateasca orele suplimentare ,atunci actionati in judecata -vi se pot restitui restantele salariale (cf.Codului Muncii).
Aveti pe acest site model de actiune in instanta.

Succes !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Litigi de munca CojoianuCristina CojoianuCristina Angajatorul are dreptul sa schimbe contractul de munca de la 8 ore la 4 ore fara stirea angajatilor ? (vezi toată discuția)
Mi s-a incetat cim si mi s-au modificat clauzele contractuale fara sa stiu! ce pot face? dorudoru dorudoru Am fost anuntata de Inspectia muncii Bucuresti cum ca: din data de 15.05.2011 Mi sa desfacut contractul de munca cu : Art.55 lit. B - din codul muncii. Fara ... (vezi toată discuția)
Pot sa nu restitui telefonul de serviciu,angajatorului ce nu mi-a dat salariul,dupa ce mi-am dat demisia? aniroc969 aniroc969 Sunt unul dintre fostii salariati ai unei firme ce a avut un sediu social,un ad-trator si un mandatar ce ne-a predat un telefon de serviciu la angajare,cu ... (vezi toată discuția)