Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Rest de plata contract de vanzare cumparare apartament
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Rest de plata contract de vanzare cumparare apartament

Buna ziua,

In anul 2000 s-a incheiat un contract de vanzare cumparare pentru un apartament, autentificat la notar; suma totala 125.000.000 lei (vechi). Prin acest act se mentioneaza ca suma de 72.000.000 s-a achitat anterior semnarii contractului de catre cumparator, iar restul se va achita in maxim 1 luna de la semnare / autentificare act. Pentru suma de 53.000.000 (rest plata) este prevazut ca vanzatoarea a renuntat la inschierea dreptului de ipoteca.
Tot in contract este prevazut ca vanzatorul se obliga sa achite restul de suma (plata) in termen de 1 luna.

Restul de suma s-a achitat, dar nu exista nicio dovada scrisa a achitarii acestui rest. Vanzatoarea nu mai reusim sa dam de ea.

Noi acum am dori sa vindem acest apartament, dar banca pare a se lega de restul de plata. Ne solicita un act autentific din care sa se vada achitarea acestuia.
Va rog ajutor in aceasta speta - cum am putea sa o rezolvam.

Pe Cf apare dreptul de proprietate pe numele cumparatorului - fara absolut nicio alta nota.

multumesc anticipat!
Banuiesc ca e eroare unde ati scris ca vanzatorul se obliga sa achite... Cum ati facut plata diferentei?
Da, aveti dreptate
Exprimarea exacta din contract:
"Pretul de vanzare cumparare este de X lei din care s-a achitat anterior semnarii prezentului contract suma de Y, restul de Z urmand a se achita pana la data de...
"Subsemnata cumparatoare cumpar imobilul de mai sus (...) urmand a-i achizita restul de Z pana la data de ...."

Plata diferentei s-a achitat la mana, Nu avem niciun act pentru plata acestei diferente.

multumesc