avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 273 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Rest de plata contract de vanzare cumparare apartament
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Rest de plata contract de vanzare cumparare apartament

Buna ziua,

In anul 2000 s-a incheiat un contract de vanzare cumparare pentru un apartament, autentificat la notar; suma totala 125.000.000 lei (vechi). Prin acest act se mentioneaza ca suma de 72.000.000 s-a achitat anterior semnarii contractului de catre cumparator, iar restul se va achita in maxim 1 luna de la semnare / autentificare act. Pentru suma de 53.000.000 (rest plata) este prevazut ca vanzatoarea a renuntat la inschierea dreptului de ipoteca.
Tot in contract este prevazut ca vanzatorul se obliga sa achite restul de suma (plata) in termen de 1 luna.

Restul de suma s-a achitat, dar nu exista nicio dovada scrisa a achitarii acestui rest. Vanzatoarea nu mai reusim sa dam de ea.

Noi acum am dori sa vindem acest apartament, dar banca pare a se lega de restul de plata. Ne solicita un act autentific din care sa se vada achitarea acestuia.
Va rog ajutor in aceasta speta - cum am putea sa o rezolvam.

Pe Cf apare dreptul de proprietate pe numele cumparatorului - fara absolut nicio alta nota.

multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: oviddix , utilizator 08:33, 8 Aprilie 2019
Banuiesc ca e eroare unde ati scris ca vanzatorul se obliga sa achite... Cum ati facut plata diferentei?
Da, aveti dreptate
Exprimarea exacta din contract:
"Pretul de vanzare cumparare este de X lei din care s-a achitat anterior semnarii prezentului contract suma de Y, restul de Z urmand a se achita pana la data de...
"Subsemnata cumparatoare cumpar imobilul de mai sus (...) urmand a-i achizita restul de Z pana la data de ...."

Plata diferentei s-a achitat la mana, Nu avem niciun act pentru plata acestei diferente.

multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cumparatorul nu respect antecontract de v-c smartbastard smartbastard Buna ziua, In primul rand imi cer scuze daca s-a mai discutat despre acest topic si nu am gasit eu. Situatia este urmatoarea: la data de 04.05.2007 s-a ... (vezi toată discuția)
Contract de vanzare cumparare cu clauza de habitatie viagera, intretinere si ingrijire alexandru2578 alexandru2578 Referitor la un contract de vanzare cumparare cu clauza de habitatie viagera, intretinere si ingrijire, ce include urmatoarele formulari: \"- eu, ... (vezi toată discuția)
Ajutor, contract de vanzare cumparare oana_81 oana_81 am si eu o nelamurire vis/a/vis de un contract de vanzare-cumpare. in anul 2008 tatal meu a vandut un teren unei persoane. au facut actele in fata notarului ... (vezi toată discuția)