Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Fiul meu împlinește 18 ani în mai. Ce documente ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Fiul meu împlinește 18 ani în mai. Ce documente trebuie să înainteze în instanță pentru a beneficia în continuare de pensia de întreținere?

Buna ziua fiul meu împlinește 18 ani in mai ce documente ar trebui sa înainteze in instanța (București) pentru a beneficia in continuare de pensie alimentara
Manuela Rășină, administrator
Dovada ca se afla in continuarea studiilor.
Aceasta pe langa certificat de nastere, hotararea prin care parintii au divortat ( daca au fost casatoriti), taxa de timbru. 20 de lei.
Daca parintele de la care se solicita pensie realizeaza venituri, se indica in actiune angajatorul si sediul acestuia .
Fiul dumneavoastra are calitate procesuala activa.

Daca va adresati dumneavoastra instantei de judecata, actiunea va fi respinsa pentru lipsa calitatii procesuale active.

Acesta se poate adresa instantei de judecata, in vederea stabilirii cuantumului pensiei de intretinere.

In instanta , acesta trebuie sa demonstreze ca nu realizeaza venituri (printr-o adeverinte emisa de catre Administratia Financiara), precum si faptul ca este in continuarea studiilor.

Ratiunea acordarii pensiei de intretinere este data de faptul ca majorul trebuie sprijinit, in vederea continuari studiilor, in vederea desavarsirii pregatirii profesionale.

Nu are nicio relevanta forma de invatamant aleasa.

Pensia de intretinere este acordata cata vreme este intrunita starea de nevoie , generata de lipsa veniturilor.

Poprirea nu se instiuie din oficiu, in caz de nerespectare a obligatiei stipulate in hotarare, aceasta poate fi pusa in executare, executarea fiind initiata in toate formele sale.

Hotararea este executorie de drept.

Succes!
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat