Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Este obligatoriu raspunsul la intampinare ?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Este obligatoriu raspunsul la intampinare ?

Buna ziua, as avea rugamintea, daca poate cineva sa ma lamureasca, daca este obligatoriu raspunsul la intampinare ? Adresez aceasta intrebare deoarece am facut plangere impotriva unui p.v. de contraventie, am primit de la judecatorie "comunicare adresa" in care se precizeaza "in termen de 10 zile de la primirea prezentei comunicari, aveti obligatia de a depune raspuns la intampinare". Ori, din continutul art. 201 alin. 2 din NCPC, "Întâmpinarea se comunică de îndată reclamantului, care poate depune răspuns la întâmpinare în termen de 10 zile de la comunicare", ceeace ar presupune ca nu as fi obligat, mai ales si pt. faptul ca nu am nicio obiectiune cu privire la intampinare. Poare instanta sa-mi reproseze ceva ca nu am raspuns la intampinare desi mi-au scris ca am aceasta obligatie ? Multumesc daca ma poate ajuta cineva.
Nu, pentru ca nu exista sanctiune pentru nedepunerea raspunsului la intampinare.
Va multumesc mult, toate cele bune va doresc :)