Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Mi s-au luat bonurile de masa si nu mi se da nici ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Mi s-au luat bonurile de masa si nu mi se da nici diurna

Firma m-a trimis la un curs de perfectionare. Sunt plecat de luni pana vineri 1 luna cu cazare si masa. Mi s-au luat bonurile de masa si nu mi se da nici diurna. Deplasarea este la o distanta de peste 75 km. Va rog sa-mi spuneti daca e corect?
george-neagu, moderator
Salariatii care sunt delegați în afara localității în care își au locul permanent de muncă și primesc indemnizație zilnică sau lunară de delegare ori de detașare nu primesc si tichete demasa pe durata delegatiei.

Salariatul delegat are dreptul la plata cheltuielilor de transport si cazare, precum si la o indemnizatie de delegare, in conditiile prevazute de lege sau de contractul colectiv de munca aplicabil.

Nerespectarea legilor si a altor acte normative care reglementeaza domeniul muncii, relatiile de munca, securitatea si sanatatea in munca poate fi sesizata Inspectoratului Teritorial de Munca si/sau Inspectiei Muncii.

Sesizarile pot fi transmise catre ITM (Inspectoratul Teritorial de Munca) prin:
- posta;
- e-mail;
- fax;
- inregistrate chiar la sediul institutiei.
Dar dansul spune că i se plătește cazarea și masa. Diurna, în general, se acordă pentru acoperirea cheltuielilor cu masa. Deci, daca dansului i se plătește masa zilnica de către firma, mai are dreptul la diurnă?

Cornel Vasile a scris:

Salariatii care sunt delegați în afara localității în care își au locul permanent de muncă și primesc indemnizație zilnică sau lunară de delegare ori de detașare nu primesc si tichete demasa pe durata delegatiei.

Salariatul delegat are dreptul la plata cheltuielilor de transport si cazare, precum si la o indemnizatie de delegare, in conditiile prevazute de lege sau de contractul colectiv de munca aplicabil.

Nerespectarea legilor si a altor acte normative care reglementeaza domeniul muncii, relatiile de munca, securitatea si sanatatea in munca poate fi sesizata Inspectoratului Teritorial de Munca si/sau Inspectiei Muncii.

Sesizarile pot fi transmise catre ITM (Inspectoratul Teritorial de Munca) prin:
- posta;
- e-mail;
- fax;
- inregistrate chiar la sediul institutiei.

I se acorda diurna ....