Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Proces verbal contraventie
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Proces verbal contraventie

Buna ziua.Am primit de la politie suspendarea permisului pe 60 de zile.Am facut intampinare la judecatorie si am avut 2 infatisari ultima pe 1.02.Pe data de 7.03 am primit raspuns de la judecatorie nefavorabil pt mine.Mai trebuie sa primesc ceva hartii,nu se mentioneaza ca trebuie sa predau permisul in 15 zile.Daca nu l-am dus se mai adauga inca 30 de zile ? Si la politie cand predau permisul trebuie si actele de la judecatorie pt ca nu le mai am.Ce pot face?Va multumesc
Buna ziua,
Permisul se preda in 15 zile de la ramanerea definitiva a sentintei.
Cu sentinta pe care ati primit-o de la judecatorie si cu o taxa de timbru judiciar, mergeti la grefa judecatoriei si o legalizati.
Cu actele respective si cu permisul mergeti la politie si predati-l.
Daca intarziati va va fi retinut inca 30 de zile.