Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... vanzare masina fara acte
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

vanzare masina fara acte

"seara...am vandut in 2014 o dacia fara acte unui cumnat al unor prieteni de familie, pe incredere...atunci era taa de mediu de 60 milioane, nu facea masina suma aia...din pacate cumnatul a vandut-o mai departe, fara acte iar eu platesc impozit si amenzi de rovinieta pe masina...cartea de identitate e la mine, al doliea cumparator e de negasit, cum pot rezolva situatia? multumesc.
Suportati consecintele nerespectarii procedurii de instrainare bun mobil
Exista rezolvare care este conditionata de mai multi factori
Puteti solutiona amiabil sau prin implicarea autoritatilor
amiabil se pare ca nu pot, nu gasesc persoana. s-o declar furata la politie , explicand ce s-a intamplat, ar fi o solutie? multumesc.
pot da in judecata persoana careia i-am vandut masina pentru " abuz de incredere" avand in vedere ca nu mai vrea sa incheiem contractul de vanzare-cumparare cum am stabilit initial?
Am gasit cumparatorul final, am numarul de telefon, localitatea de resedinta, daca nu vrea sa incheiem contractul de vanzare_cumparare, masina fiind pe numele meu, impozit eu platesc, ultima amenda tot eu, el e al treilea cumparator fara acte, cum pot sa_l atac, la politia rutiera sau in instanta? Mersi.