Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Demersuri contestatie decizie pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Demersuri contestatie decizie pensie

Buna ziua,
Am depus de curand (,acum o saptamana,) dosarul pentru pensionare anticipata partial, dosar in care am depus si o adeverinta cu sporuri si lucru in acord pentru perioada 1982-2003, Mi s-a spus ca nu se ia in calcul lucru in acord, pentru care, intentionez sa depun contestatie cand voi primi decizia de pensionare.
Va rog sa ma indrumati cum trebuie sa procedez la primirea deciziei (am citit pe un forum ca trebuie sa scriu la primirea deciziei ca sunt de acord partial cu decizia?) si care sunt pasii de urmat, ulterior deciziei, pentru contestatie de a mi se lua in calcul acordul? Demersul se poate face gratuit?
Va multumesc anticipat!
Contributia suplimentara ar trebui sa se ia in calcul.
Pentru contributia la pensie suplimentara cu 2%, 3% sau 5% in perioada 1 ianuarie 1967 – 31 martie 2001 se acorda o majorare a punctajelor medii anuale cu procentele prevazute la art 165 alin (3) din legea 263/2010 .