Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Termen de valabilitate fila CEC in alb
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Termen de valabilitate fila CEC in alb

Fila CEC in alb are un termen de prescriptie in care poate fi folosita? (cum este cazul BO in alb pe care il putem folosi in termen de 3 ani de la data emiterii)?
Sau este supusa prevederilor termenului general de prescriptie de 3 ani reglementat de Codul Civil?
Legea 59/1934 asupra CECULUI
art. 30
Cecul emis şi plătibil în România trebuie, sub sancţiunea pierderii dreptului de regres împotriva giranţilor şi garanţilor, să fie prezentat la plată în termen de 15 zile.
Termenele aci arătate se socotesc din ziua arătată în cec ca data a emiterii.