Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Transcriere
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Transcriere

In speranta ca am ales sectiunea corecta, doresc sa apelez la dumneavoastra daca este cu putina, sa ma ajutati cu niste sfaturi legate de transcrierea unei masini auto.

In urma cu 2 luni am achizitionat o masina cu contract de dobandire si firma la care am apelat nu reuseste sa faca transcrierea pe numele meu intrucat fostul proprietar are amenzi neplatite.
Fostului proprietar i-a fost comunicat de la firma ca are amenzi de platit iar raspunsul a fost ca va umbla personal sa rezolve, insa doar verbal nu si practic dupa cum se vede.
Ce i se poate intampla lui daca nu plateste acele amenzi in perioada ramasa?

Ce patesc eu daca nu reusesc sa fac transcrierea pe numele meu in termen de 90 de zile.
Din cate am inteles, dupa expirarea perioadei de transcriere mi se va suspenda dreptul de a mai pune in circulatie masina, dar in cazul in care fostul proprietar ajunge dupa terminarea perioadei de 90 de zile sa isi achite amenzile se mai poate continua transcrierea masinii sau se radiaza automat?

Va multumesc!
Sfatul meu e sa faceti alt contract de instrainare dobandire in momenul in care isi plateste nenea ala amenzile.

Practic daca n-a platit amenzile masina e inca la el in evidenta fiscala, prin urmare poti sa circuli linistit pana cand vrei, ca din cate am inteles tu ai un contract de instrainare dobandire intre tine si el, fara stampila, fara nimic, nu? (daca ar fi stampilat automat l-ar fi scos de la evidenta).

Daca nu ai pe talon rubrica instrainat completata, circula pana cand se hotaraste sa plateasca fara griji, apoi o poti inscrie.

Dar sfatul meu ar fi sa faceti alt contract cand plateste amenzile si implicit o scoate de la primarie.

Succes.
Pe contract nu exista nici o stampila.

Pe talon este trecut ca este instrainata. Problema este ca persoana de la care am luat-o este de fapt intermediar si nu proprietar de drept, insa este trecut pe talon la rubrica acel intermediar.
Contractul este facut cu numele intermediarului ca vanzator.

Este prima oara cand cumpar o masina inmatriculata RO si la repezeala, deoarece aveam nevoie urgent de o masina si nu am avut timp suficient sa ma documentez despre criterii si acum regret enorm...

Detin toate actele masinii in original, inclusiv copii dupa buletine, al proprietarului de drept si intermediar.

Am fost nevoit sa iau actele de la firma de transcrieri ca nici ei nu si-au batut capul sa faca ceva. Nu an primit nici un act doveditor ca ar avea amenzi proprietarul de drept.

Pot sa merg eu personal la primarie sa verific amenzile fostului proprietar doar cu copia buletinului sau?

Sincer nu stiu ce sa fac, la cine sa apelez.

Ai rezolvat?
Daca nu, spune-mi si iti explic toti pasii, sa nu scriu degeaba.
mariustz, utilizator