Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Revocare donatie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Revocare donatie

Un contract de donație întocmit în anul 1995 este considerat revocat pt. survenienta de copil (născut în 2005), chiar dacă pana la aceasta data donatorul și donatarul nu au știut acest lucru, iar donatarul nu dorește anularea donației?
Contractul de donație este un act juridic care NU poate fi revocat, sau anulat.
Nici dacă ar dori anularea donației, acest lucru NU este posibil. Legea nu permite răzgândirea donatorului sau a donatarului.
Dapix, utilizator
Depinde de data nasterii copilului raportat la intrarea in vigoare a noului Cod civil.