Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Urmează să achiziționez un apartament, dar soțul ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Urmează să achiziționez un apartament, dar soțul are o executare silită provenită dintr-un împrumut contractat în timpul căsătoriei anterioare. Pot încheia o convenție matrimonială prin care să nu aibă drept de proprietate?

Buna ziua , urmeaza sa achizitionez un apartament de la AFI , dar sotul are o executare silita provenita dintr-un imprumut contractat in timpul casatoriei anterioare. Doresc sa inchei o conventie matrimoniala prin care sotul sa nu aiba drept de proprietate, iar apartamentul sa nu poata fi executat . Exista posibilitatea de a incheia aceasta conventie ?
Manuela Rășină, administrator
Puteti divorta rapid la un notar. Apoi luati creditul doar pe numele dvs.
Nu va face pe dv. debitor, dar acel apartament mie imi pare de la distanta drept comun, achizitionat cu banii familiei, adica veniturile comune care intra in casa. Nu vad sa fie chiar bani proprii.
Mergeti la un avocat sa gasiti o solutie. Simularea divortului nu ajuta la nimic, va complica viata inutil.