Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Teren în indiviziune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Teren în indiviziune

Eu și soțul avem 53 metri împreună cu sora soțului care are tot 53 metri dintr un teren aflat în indiviziune. Care sunt drepturile și obligațiile fiecărui coproprietar pe acest teren. Poate construi un proprietar pe acest teren fără acordul celuilalt coproprietar?
Cel mai bine este sa iesiti din indiviziune
Nu se poate imparti comod fasia lată de 2.82 metri și lungime de 30 de metri de la fondul dominant la fondul aservit spre strada. Ce drepturi și obligații avem?

Pascal19 a scris:

Cel mai bine este sa iesiti din indiviziune

O acțiune în instanță prin care bunul sa fie atribuit uneia dintre părți integral cu obligarea de a despagubi cealaltă parte.Daca sunteti pe la tara poate construiți ceva intr un oras nu va da nimeni autorizație sa construiți pe 100 mp.