Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vecinul reazemă diverse lucruri de peretele casei ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vecinul reazemă diverse lucruri de peretele casei mele. Pot să construiesc un gard pe limita de proprietate?

Bună ziua, supun atenției dvs. o problema cu care mă confrunt de ani de zile: am în proprietate o casă și 400 mp de teren cu cadastru și intabulare iar în spatele casei am 20 cm pe toată lungimea terenului până la limita proprietății cu vecinul. Întrucât nu există gard (în spatele casei) despărțitor intre proprietatea mea și a vecinului, acesta din urmă a rezemat de peretele casei diverse materiale considerând peretele casei mele ca limită de proprietate întrucât vecinul nu recunoaște actul cadastral. Eu intenționez să construiesc gard la limita de proprietate chiar dacă cei 20 cm din spatele casei nu îmi sunt de mare folos. Pentru că o înțelegere amiabilă nu se întrevede, ce pot face, unde mă pot adresa pentru intrarea în normalitate ? Mulțumesc
Manuela Rășină, administrator
Cand se lipeste de o casa cocina porcilor, sa stiti ca e o mare problema. Pentru ca dejectiile animalelor se infiltreaza in pereti (peretele "trage umezeala"). Izolatie unde sa se faca? In cotet la porc? Va spun eu, NU merge. In spatele casei am doi vecini. Unul a pus niste spalieri pe care a intins iedera la 10 cm. de peretele casei- nu m-a deranjat. Celalalt a lipit cotetul gainilor de spatele casei- eu astept raspuns de la Politia Locala, unde l-am reclamat.